Blue World Blue World
Blue World Blue World
Blue World Blue World
anasayfa
KÖPEKLERDE EĞİTİM    -1-

EĞİTİM : Yillardir, Kpek egitimi ile ilgili; kitaplardan, medyadan, internetten ve bu isi yapan hocalardan, kpek egitimi hakkinda bir ok seyler dinledik ve okuduk...

Köpek egitimi nedir ve ne degildir ?...

Son zamanlarda sika duymaya basladigimiz pozitif egitim, operant egitim gibi stiller ne anlama gelmektedir. Bunlari burada kpegin neonatal dneminden baslayarak 5. safhaya kadar olan kpegin gelisimi ve egitimini birlikte inceleyecegiz. Kpegin egitimi ''kritik faz'' dnemi olarak adlandirilan 3. haftaliktan baslamaktadir. Bu dnemde ki yavru kpek ncelikle kardesleri ve diger kpekleri tanimaya baslar, 5. haftadan itibaren zihinsel gelisim srecinin en aktif oldugu dnemde insanlarla tanismaya ve onlarla iletisim kurmaya alisir. Asil ve ileriki safhalarda alacagi agir ihtisas (narkotik, av, koruma, bodyguard, rehberlik vs...) egitimlerinin, saglam temelleri bu srete iken atilir. Kpegin grenmesinde ki temel neden; motivasyondur, motivasyonu tetikleyen motifler ve merakidir. Kpekler; sosyal yada yasamsal ihtiyalari iin grenme gereksinimi duyarlar. Kpegin egitilmesi, zekasini, sahibine yakinligini ve yasadigi toplumla uyumlu olmasini saglar. Bilgi alt yapisi olmayan egitmen tarafindan yapilan egitim kpek zerinde dzeltilemeyecek psikolojik ve organik bozukluklara neden olabilir. Kpek egitimi; kpegin beslenmesini, fizyolojisini ve anatomisini bilmekle yeterli degildir. Kpegin gelisim ve davranis psikolojisi hakkinda bilgi sahibi olunmasi gerekir. Kpeginizin egitim ve davranis problemleri ile ilgili olarak detayli bilgi Kpegim ve problemleri blmnde ayrintili olarak bulabilirsiniz

BODYGUARD EĞİTİMİ : Köpeğin sahibini yakın koruma eğitimidir.Eğitimin isminden de anlaşılacağı gibi köpek sahibinin yakın koruma görevlisidir. Bu eğitime sahibinin talebi üzerine yours ve silah eğitimi de dahil edilebilir. Alan Koruma ve Bodyguard eğitimleri için fazlaca detaya girmek istemiyorum, Toplumumuzda köpek kültürü henüz olgunlaşma aşamasında olmasından dolayı, bu tür eğitimler yanlış ve farklı yorumlanabilmektedir.

Örnek 1. Gayri meşru iş ile uğraşan bir köpek sahibi köpeğinin polis ve asker üniformalarına karşı birinci derece saldırı eğitimi alması talebinde bulunmuştur.
Örnek 2. Aile çay bahçesi işleten işletme sahibi, çay bahçesinin giriş kapısı yanında devamlı olarak bağlı bulunan köpeğinin Alan Koruma eğitimi almasını istemiştir.

Blue World Blue World