Blue World Blue World
Blue World Blue World
Blue World Blue World
Untitled Document
 
KÖPEK BESLENMESİ


Yavruluk döneminde en ideal beslenme anne sütü ile beslenmedir. Eger yavru iken ona anne sütü verilemiyorsa o zaman anne sütüne en uygun sütü su sekilde elde edebiliriz: * 1/2 inek sütü , 1/2 su (bulunabilirse koyun sütü tercih edilmeli), * 1 yumurta sarisi, * 1 kahve kasigi glikoz (bal, reçel v.b.). Köpek yavrularina 3. haftaya kadar süt biberonla veya damlalikla verilebilir. Disaridan sütle beslemenin basarili olabilmesi için sütün 30-35 derece sicaklikta olmasi gereklidir. Bu arada unutulmamasi gereken en önemli olgulardan biri günde en az 8-9 kez yavruyu bu sekilde beslemek ve diger olgu ise annesi olmadigi için anne onu her türlü idrar ve diski ihtiyacini onun anal bölgesini yalamakla yaptirir, siz yavrunun bu ihtiyacini ilik suya batirilmis bir pamugu onun anal bölgesine emzirdikten sonra sürerek yaptirmaniz gerekmektedir.

Yavru köpekler için isi çok önemlidir bulundugu yerin isisinin anne isisina yakin olmasi gerekir. Bunuda bir biyot ile saglaya bilirsiniz. Biyotu sicak su ile doldurup daha sonra bir havluya sarip yavrunun altina veya yattigi yere koyunuz bu onun kendini annesinin yaninda hissetmesini saglayacaktir.Köpek yavrulari 3.haftadan itibaren sütü tabagindan yalamaya ve içmeye baslarlar ve her türlü ihtiyaçlarini kendisi giderebilmektedir.
4.haftadan itibaren küçük parçalar halinde kesilmis et (kiyma) ve karaciger, sütte islatilmis bisküvi, iyi pismis pirinç veya irmik verilebilir. Bu arada yavrulara az pismis ve rendelenmis yesil sebzelerde vermek uygun olur. Süt yerine verilecek mamalar tedrici olarak artirilip tam normal mamaya geçince süt birakilmalidir. Bu dönemlerde verilen mama’nin ve kaplarin çok temiz ve besinlerin taze olmasina özen gösterilmesi gerekir. Köpeginize ilk günlerde az miktarda et veriniz. Köpek yavrulari ilk zamanlar henüz et’li besinleri sindirmeye yetenekli degildir. Zaman geçtikçe verilen et orani giderek artirilmalidir. Bu dönemde pratik olarak su formüller uygulanabilir:

Günde 4 öğün olarak bir aydan büyük köpek yavruları için ;

SABAH & ÖĞLENDEN SONRA :
- Süt (tercihen koyun sütü, ½ oranında sulandırılabilinir.)
- 5-6 tane bebe bisküvisi,
- Tuzsuz beyaz peynir
- Katı yumurta veya çiğ yumurta sarısı
- Bir tatlı kaşığı bal veya reçel. Hepsi karıştırılarak verilecek. Eğer ishal olursa süt,bebe bisküvisi ve bal verilmeyecek ,pirinç unundan su ile hazırlanan mama verilecek.

ÖĞLEN &AKŞAM

- 1/3 Et (az yağlı veya yağsız dana kıyma)çiğ veya az pişmiş olarak,
- 1/3 Pirinç iyi pişmiş olarak
- 1/3 Sebze (havuç, kabak, fasulye v.b.) çiğ veya az pişmiş
- Çok az miktarda tuz karıştırılarak verilecektir. Özellikle et pişmiş olarak verilirse az miktarda tuz karıştırılmalıdır.
- Yukarıdaki karışım kemik suyu içerisine konularak verilirse kemiksel gelişim için uygun olur.
- Karaciğer önemli A ve D vitamin kaynağıdır. Yavrunun gelişmesi için buna ihtiyacı vardır. Ayda iki kez vermek yeterlidir. Her gün verilirse ileriki dönemlerde hiperavitaminozis’e neden olur.
- Suda pişmiş balık iyi bir protein ve vitamin kaynağıdır. Eğer köpeğiniz beğenirse haftada bir kez et yerine balık verebilirsiniz. Fakat kılçıklarına dikkat ediniz. Çiğ olarak vermeyiniz.
- Her türlü meyveyi her zaman verebilirsiniz.
- Yoğurt her zaman verebilirsiniz.

Köpeklere genel olarak (özellikle obur hayvanlarda mide dilatasyonundan sakınmak için)

* 3 aya kadar günde 4 öğün
* 3-6 ay arası günde 3 öğün
* 6-12 ay arası günde 2 öğün
* 12 ay sonrası (bazı ırklar hariç) günde 1 öğün yemek verilmelidir.

Öğün miktarı azaldığı zaman bununla birlikte toplam gıda miktarını azaltmayınız. Köpeğinize verilecek yemek miktarını belirlemede şu taktiği kullanabilirsiniz .Eğer tabağında birçok öğünde yemek artığı kalıyorsa toplam yiyeceğin miktarını % 10 oranında azaltınız.Tersine her zaman boş kalıyorsa % 15 artırınız. Ergin köpeklere yukarıdaki yiyeceklerin hepsi verilebilir. Ancak et oranı artırılarak şu şekilde verilmesi uygun olur.

-2/4 Et (kuşbaşı veya parça olarak)
-1/4 Sebze (yukarıdaki gibi)
-1/4 Pirinç (makarna, ekmek, peksimet v.b.)

Bu şekilde beslenen köpek yavruları ve erişkinlere zaman zaman değişik vitamin ve mineral madde v.b. takviyeleri yapılması yararlı olunur.Bir köpek yavrusunun sağlıklı büyüdüğü güçlü kemikleri, dişlerinden, bedensel işlevlerinin iyi gelişmesinden, parlak gözlerinden ve zengin parlak tüylerinden anlaşılır.

 

 

Blue World Blue World