Blue World Blue World
Blue World Blue World
Blue World Blue World
anasayfa
GEBELİK VE DOĞUM    -1-

Köpeginizden yavru almaya karar verirseniz, ayni zamanda dogum sikintilarinin ve sütten kesilinceye kadar yavrularin korunmasinin da sorumlulugunu almissiniz demektir.
Köpekleri 3. kizginlik döneminden itibaren çiftlestirilmelidir.6-8 ayliktan itibaren kizginlik gösterdikleri halde çok erken yavru almak vücut tüm fizyolojik gelisimini tamamlamadigi için önerilmez. Çiftlestirmeden önce köpeginizin iç ve dis parazitlerden arinmis ve tüm asilarinin tamamlanmis olmasi gerekir. Böylece yavrulara plesantal yolla geçebilecek parazitlere karsi yavruyu korumus ve yavru emme sirasinda anneden asilarla ilgili antikorlari alacak ve kendi asilari yapilana kadar onu hastaliklardan koruyacaktir.

ÇİFTLEŞTİRME

Önceden köpeginizin çiftlesecegi bir es bulmus iseniz, yapilacak sey uygun zamani beklemektir. Disi erkegi kabule hazir olmadikça iliski kurmaz. Disi buna hazir olmadigini erkege disini göstererek belli eder. Regl baslangicindan 8 gün sonra erkegin kendisine kur yapmasina izin verir. Disinin bu anda aldigi durum karakteristiktir. Erkek yaklastigi zaman kendisini koklamaya izin verir. Bu sirada sirtini egerek kuyrugunu bir tarafa kaldirir erkege kolaylik saglar.
Bazi disi köpekler sahiplerine çok baglidir çiftlesmenin olabilmesi için onun varligina ihtiyaç duyarlar. Eger köpeginiz huzursuz ise onu çiftlesme sirasinda yalniz birakmayiniz.

Erkek ve disi arasinda ciddi cüsse farki olmamalidir. Erkek disiye oranla çok agirda olmamalidir.
Eger erkek ne yapacagini bilemez veya disi son anda huzursuz olursa, köpeginizin basini biriniz tutarken diger köpek sahibine de köpegine normal pozisyonu verdirilmesi önerilir. Erkegin eksitasyon dönemi çiftlesme için yeterli degildir. Bundan sonra iki köpek birbiri ile kenetlenir. Köpekleri aksi yöne çekerek ayirmaya çalismak dogru degildir. Bu ayrimin kendiliginden olmasini beklemek ve onlari rahatsiz etmemek gerekir. Bu süre kilitli kalma süresi ortalama 20 dakika olabilir. Çiftlesmenin basarisi için bu birlesmenin olabildigince uzun olmasi önerilir. Gerçekte köpekler böyle birbirine tutsak olmaktan son derece sasirmislardir. Bu istemedikleri pozisyondan olabildigince çabuk ayrilmak isterler. Gebe kalma sansinin en yüksek oldugu günlerde 9 - 13 . günlerde çiftlestirmek önerilir. Eger çiftlesme birçok girisim de basarisizlikla sonuçlaniyorsa Veteriner Hekiminize danisiniz.

Köpekler de gebelik süresi 58-64 gün kadardır. Sadece 1. aynın sonuna doğru çiftleşmenin sonucundan emin olabilirsiniz. Bununla birlikte gebeliğin erken teşhisi için çeşitli etkili yöntemler Ultrasonografi gibi vardır. Friends veteriner polikliniğinde başarı ile teşhis edilmektedir.
Köpeğinizin karnı yuvarlaklaşır,iştahı açılır ve daha fazla uyur,ve meme uçları uzamaya başladı ise gebelikten şüphelene- bilirsiniz. Doğumun problemsiz olabilmesi için köpeğe gebe iken ona uygun besinler ve ilave olarak mineral maddeler verilmesi önerilir.

Gebeliğin 2. aynın sonuna doğru köpeğiniz huzursuz olmaya başlayacaktır. Doğumdan önceki saatlerde köpeğin davranışları değişir. O zamana kadar formda olan aralıksız yemek isteyen köpeğiniz yiyeceğine dokunmaz, endişeli görünür zaman zaman sanki çukur açacakmış gibi yerleri kazır. Bu ilk ağrıların başlangıcının işaretidir. Bu durum doğumun oluşumundan 2-3 gün sürebilir. Bu arada köpeğiniz sakin karanlık yerler aramaya başlar. Burası sepetinin konulacağı uygun bir yerdir. Bu sepetin içine yavru sularını emecek bir materyal seriniz. Vücut ısısı 1-1.5 derece düşer.

Dogum insanlarinkinden daha basit geçer. Ikinma döneminden sonra kontraksiyonlarin düzenli ve sik oldugu durumlarda 1. yavru en geç 1 saat içinde disariya çikar. Eger 1 saatin sonunda çabalari dogum izlemez ise Veteriner Hekimi çagirmak gerekir. Ilk yavrunun dogumuna isaret olan sivi gelmedikçe yavru beklemeyiniz. Yalniz yavrularin dogumu sirasinda önemli sivi akintisinin olacagini unutmamak gerekir. Ayni zamanda elinizin altinda yavrulari kurulamak için temiz bir bez parçasi da bulundurunuz. Bu bezi eger anne yavrulari yalayarak yeterince kurutmaz ise kullaniniz. Ayrica yumusak bir karton kutuda bulundurunuz. Bunu annenin diger yavrularini dogurmasi sirasinda bilinçsizce yaptigi hareketler sonucu evvelki yavrulari ezmesine engel olmak için bu yavrulari içine koymak amaciyla kullaniniz. Elinizin altinda iplik ve steril makas bulundurmayi unutmayiniz. Bunu göbek kordonunu baglamak için kullanabilirsiniz.

Blue World Blue World